Bez wątpienia program 500+ był czymś, co wywołało niemałe zamieszanie w polskiej polityce, ale także stylu życia wielu Polaków. Dzięki comiesięcznemu dodatkowi za posiadanie dzieci, kondycja finansowa wielu Polaków znacznie poprawiła się. Nie brakuje jednak osób, które krytykują program, mając na to własne argumenty. Dyskusja, która wywiązała się w związku z tematem była bardzo żywiołowa, jednak nie zagroziła istnieniu programu 500+.

Szanse

 

Na działaniu programu skorzystało bardzo dużo osób. Bardzo dużo rodzin znacznie poprawiło swoje możliwości finansowe. Dzieci z dnia na dzień mogły zacząć jeść bardziej wartościowe obiady oraz mogły mieć więcej ubrań. Szczególnie poprawa była widoczna jeżeli chodzi o wakacje- wiele dzieci po raz pierwszy mogło zobaczyć morze. Program pozwolił na łatwiejsze życie, pozwolił wreszcie rodzinom z większą ilością dzieci pozwalać sobie na podstawowe rozrywki. Zdecydowanie dużą szansą wynikającą z programu 500+ jest zapewnienie godnego funkcjonowania wielu dzieciom, które do tej pory cierpiały przez sytuację finansową swoich rodziców. Nie da się temu faktowi zaprzeczyć.

Zagrożenia

 

Krytycy programu  500+ mają jednak mocne argumenty związane z samą organizacją programu. Twierdzą, iż dawanie ludziom pieniędzy generuje olbrzymie koszta i wymaga wielkich inwestycji. Twierdzi się, że Polskę na program po prostu nie stać i prędzej czy później program stanie się zagrożeniem dla budżetu państwa. Podnoszone są też twierdzenia, że o wiele tańszą metodą jest nie zabierać pieniędzy w postaci podatków określonym kategoriom ludzi, niż dawać im- jest to po prostu dla państwa tańsze rozwiązanie, a generuje takie same zyski. Podnoszone są również argumenty związane z faktem, że pierwsze dziecko nie dostaje wsparcia finansowego, co w myśli krytyków jest dyskryminacją.

 

Jak widać, program od samego swojego początku budzi kontrowersje. Trudno ignorować korzyści jakie ze sobą nosi, jednak głosy krytyków także muszą być zauważone. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie spokojna i wyważona debata nad program, bez niepotrzebnych emocji, natomiast z dużą dozą racjonalnych argumentów.

Zobacz więcej na stronie więcej na teamt polityki społecznej pod adresem: http://otopieniadze.pl/finanse/czy-obecna-polityka-spoleczna-zrujnuje-panstwowe-finanse/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =