Unia Europejska zrzesza grupę państw europejskich w jeden związek polityczno-gospodarczy. Duża liczba państw chce stać jednym z członków tego zrzeszenia. Dlaczego? Ponieważ dołączenie do Unii Europejskiej gwarantuje dużo korzyści w tym różnego rodzaju Fundusze Europejskie.

Istota

Inna nazwa Funduszy Europejskich to Fundusze Unijne. Są to pieniądze przeznaczane na wsparcie i restrukturyzacje gospodarek państw wchodzących w skład Unii.

Perspektywy

Pomoc finansowa musi być w jakiś konstruktywny sposób zorganizowana aby nie skończyć się fiaskiem. Z tego powodu zorganizowane zostały perspektywy finansowe aktualizowane co 6 lat. W nich występują następujące rodzaje Funduszy Europejskich:

– Rozwoju Regionalnego

– Społeczny

– Spójności

– Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

– Fundusz Morski i Rybacki

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Powstał w roku 1975. Jego celem jest wsparcie ujednolicenia regionów pomiędzy krajami członkowskimi poprzez wyrównywanie poziomu rozwoju oraz zniwelować zacofanie.

Europejski Fundusz Społeczny

Opiera się na pomocy w sprawie zatrudnienia w państwach Unii Europejskiej, i promuje jedność gospodarczą i społeczną. 10% budżetu Unii przeznaczane jest na zadania tego funduszu.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wspiera wspólną politykę rolną państw członkowskich. Skupia się na polepszeniu sytuacji obszarów wiejskich pod względem rozwojowym w tym tworzenia nowych miejsc pracy w takich regionach.

Europejski Fundusz Morski i Rybacki

Powstał w 2006 roku. Skupia się na wspólnej polityce rybołówstwa na terenie Unii Europejskiej.

Europejski Fundusz Spójności.

Pomoc z tego funduszu skierowana jest dla krajów członkowskich z tak niskim dochodem narodowym brutto na mieszkańca, że nie przekracza 90% średnich dochodów w Unii. W taki sposób starano się wspierać rozwój tych państw aby wszyscy członkowie Unii Europejskiej tworzyli jedną spójną całość.

Fundusze Europejskie są ważną pomocą dla nowych krajów jak i tych będących w Unii już kilka lat. Każda otrzymana pomoc sprawia, że Unia działa lepiej i efektywniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − = 60