VAT i CIT

Nie ma kraju, w którym nie trzeba płacić podatków. Polska także ma podatki. Obywatele je płacą, a państwo wydaje podatki na różne cele. Czasami czyni to rozważnie, nieraz nie. Podatków jest wiele, w Polsce jest ich aż siedemnaście: podatki od osób fizycznych, podatki od firm, podatki VAT i CIT. W Polsce pobierane są podatki od czynności cywilnoprawnych, rolny, leśny, od nieruchomości, od środków transportowych, podatek tonażowy, od wydobycia niektórych kopalin, od wartości sprzedanej produkcji, od niektórych instytucji finansowych, od sprzedaży detalicznej, od dochodów kapitałowych. Podatków nie brakuje, ale są one sporym obciążeniem dla osób i firm. Śmierć i podatki są pewne, zatem płacić trzeba. Uchylanie się od podatków może doprowadzić daną osobę przed sąd. Podatki są ważne, ale każdy podatnik chce być pewny, że pieniądze zostaną wydane dobrze, celowo, zgodnie z potrzebami.

 

System podatkowy ma pewne problemy. Są nimi niska ściągalność należnych podatków, niska wykrywalność oszustw podatkowych, djuże obciążanie podatników, wysokie koszty pobierania podatków. Są to na pewno blokady, które sprawiają, że do kiesy państwa, czyli do skarbu państwa, nie wpływają podatki w oczekiwanej wysokości. .

Czy nie za wysoko?

Najwięcej dochodów państwu przynosi podatek VAT, który płacą firmy. Jest to podatek godny pobierania oraz wart zagospodarowania. W Polsce płaci się 19 procentowy podatek, a podatek VAT wynosi 23 procent. Jest to całkiem wysoka stawka, część krajów w Europie ma o wiele niższe stawki podatkowe. Cypr, Finlandia, Wielka Brytania mają najniższe kwoty wolne od podatków. Są to kraje godne zamieszkania. W Polsce od podatku wolna jest kwota około 750 euro. Jest to dość niskie zwolnienie. Ludzie woleliby mieć wyższą kwotę wolną od podatku, ale państwo nie zmienia tego parametru. Jest to tym dziwniejsze, że Polska pod kątem kwoty wolnej od podatku zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Jest to bardzo smutna sytuacja. W Polsce najciekawszymi podatkami były podatek od psów, podatek od nadmiernego wzrostu wynagrodzeń oraz podatek o nazwie bykowe płacony przez osoby bezdzietne. Niektóre państwa stosują podatek od gipsu lub cienia. Jednak Polska aż tak kreatywna nie jest.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 8 =