Prawo i Sprawiedliwość po wygraniu wyborów parlamentarnych zapowiedziało wprowadzenie wielu reform. Jednym z najważniejszych dokumentów określających kierunki rozwoju Polski jest Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, opracowana przez ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów. Strategia przyjęta przez Radę Ministrów w lutym 2016 roku zakłada zmiany jakie rząd zamierza wprowadzić do 2020 roku.

Problemy polskiej gospodarki

W opracowaniu, nazywanym planem morawieckiego zdiagnozowano najważniejsze problemy polskiej gospodarki. Należą do nich przede wszystkie niskie dochody Polaków, słaba innowacyjność gospodarki, niewielka dzietność, uciekanie kapitału poza granice kraju, a także słaba ściągalność podatków. Zgodnie z założeniami uporanie się z tymi problemami powinno w krótkim czasie przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarski, a co za tym idzie poprawy życia mieszkańców kraju.

Jakie działania naprawcze?

Plan morawieckiego zakłada przede wszystkim regularne podnoszenie płacy minimalnej, tak by Polacy mogli wreszcie zacząć godnie zarabiać i nie musieli opuszczać kraju w celu emigracji zarobkowej. Zgodnie z dokumentem, rząd zamierza pozyskiwać kapitał rozwojowy z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, a także instytucji, takich jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Środki te mają być przeznaczone m.in. na ekspansję zagraniczną polskich firm. W celu wykorzystania przedsiębiorczości Polaków przewiduje się wprowadzenie tzw. konstytucji biznesu, która ma zlikwidować bariery uniemożliwiające rozwój polskim firmom. Podniesienie zarobków pracujących Polaków, a także kontynuowanie programu Rodzina 500+ ma w niedługim czasie przyczynić się do poprawy stanu demograficznego Polski. Wspomóc dzietność mają również kolejne programy socjalne typu Mieszkanie+, czy zapewnienie wyprawki dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Pan morawieckiego zakłada, że środki na tego typu programy uda się znaleźć poprzez uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi tu przede wszystkim o poprawę przepisów podatkowych, tak by nie było możliwe wyłudzanie podatku VAT. Te działania mają sprawić, że Polska już za kilka lat stanie się silnym i bogatym państwem liczącym się w Europie.

Zobacz więcej na stronie więcej na teamt polityki społecznej pod adresem: http://otopieniadze.pl/finanse/czy-obecna-polityka-spoleczna-zrujnuje-panstwowe-finanse/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − = 13