Niewielu z nas może z czystym sumieniem powiedzieć, że otrzymywana pensja jest w pełni satysfakcjonująca. Najczęściej doskonale wiemy, na co moglibyśmy przeznaczyć dodatkowych parę złotych – może udałoby nam się częściej wychodzić do restauracji? a może wreszcie odłożylibyśmy na wymarzone, rodzinne wakacje? Nawet, jeśli spokojnie wystarcza nam do pierwszego, warto przyjrzeć się swojemu domowemu budżetowi. Rozsądne podejście w tym temacie to podstawa!

Czarna godzina? Częściej niż myślisz

Dość powszechne jest przekonanie, że warto oszczędzać. Nawet drobna kwota, odkładana co miesiąc, pozwoli nam bez problemu poradzić sobie w nieprzewidzianych przypadkach. Masz wrażenie, że „czarna godzina” to tylko wymysł? Okazuje się, że dodatkowe pieniądze mogą być potrzebne częściej niż nam się wydaje. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o wydatki związane z poważnymi sprawami, jak choroba czy wypadek. Wystarczy, że zepsuje się jedna część w samochodzie, dziecko będzie potrzebować antybiotyku, twoje zimowe buty się rozkleją… Ratowanie sytuacji w takich przypadkach często wiąże się z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych. Dobrze mieć je w zanadrzu, aby nie pożyczać od znajomych czy nie szukać pomocy w chwilówkach.

Konsekwencja to podstawa

Planowanie domowego budżetu w niczym nie pomoże, jeśli nie będziesz przestrzegać swoich założeń. Minęła dopiero połowa miesiąca, a wydałeś już większość kwoty przeznaczonej w tym miesiącu na jedzenie? Pomyśl, jak możesz zacisnąć nieco pasa. Czasami wystarczy wprowadzenie drobnych modyfikacji w menu, a czasami skorzystanie z marketowych promocji czy sięganie po nieco tańsze zamienniki. Korzystanie z okazji to żaden wstyd!

Zgubne, restrykcyjne podejście

W każdym rozsądnie zaplanowanym budżecie powinien istnieć pewien zapas na wydatki. Nie zakładaj, że uda ci się przeżyć cały miesiąc na podstawowych składnikach i najtańszych produktach. Już w czasie planowania domowego budżetu weź pod uwagę to, że lubisz sięgnąć po dobre wino do sobotniej kolacji, czasem kupujesz kawę na stacji, a twoja siostra w tym miesiącu ma imieniny. Zostawiając sobie elastyczności w budżecie, unikniesz rozczarowania na koniec miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =