W każdym domu lub mieszkaniu zużywa się wodę. Jest ona niezbędna do higieny osobistej, a także do utrzymania czystości. Warto wiedzieć w jaki sposób można zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę i zaoszczędzić pieniądze na rachunkach.

Prysznic zamiast kąpieli

Wylegiwanie się w wannie pełnej ciepłej wody jest bez wątpienia bardzo przyjemne. Warto jednak pamiętać, że napełnienie całej wanny zużywa bardzo duże ilości wody. Znacznie bardziej oszczędnych rozwiązaniem jest szybki prysznic, który zazwyczaj zajmuje jedynie kilka minut. Jak oszczędzać wodę? Wystarczy korzystać z prysznica zamiast kąpać się w wannie.

Powtórne wykorzystanie

Do niektórych zastosowań potrzeba jest czysta woda, na przykład do zmywania lub mycia się. Warto jednak pamiętać, że czasem wodę da się wykorzystać powtórnie. Ta częściowo zanieczyszczona nadal nadaje się na przykład do sprzątania, a nawet do spłukiwania toalety. Wiadomo na przykład, że woda po gotowaniu makaronu doskonale nadaje się do zmywania naczyń. Jest to prosty sposób na zmniejszenie zużycia bez dużych ograniczeń.

Podlewanie ogrodu

Latem często podlewamy ogród, warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to konieczne. W zasadzie dodatkowe nawadnianie jest niezbędne jedynie w czasie suszy. Jeśli mamy systematyczne opady deszczu, rośliny nie będą potrzebowały dodatkowej wody. Niektóre gatunki roślin dobrze sobie radzą bez podlewania, nawet jeśli przez długi czas nie było opadów atmosferycznych. Dlatego zbyt intensywne nawadnianie ogrodu nie ma sensu. Dodatkowo w czasie podlewania warto pamiętać o tym, żeby nie wylewać wody poza posesję, na przykład na ulicę.

Jak oszczędzać wodę? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę w jaki sposób jej używamy, na przykład czy zakręcamy kran, kiedy szczotkujemy zęby. Trzeba także od czasu do czasu skontrolować stan instalacji, upewnić się, że nie ma żadnych przecieków, a także naprawić kapiące krany. Niewielkie straty wody przez długi czas przekształcają się w konkretne wydatki, które stanowią obciążenie dla domowego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 + = 81