Przede wszystkim należy określić, jaki rodzaj faktoringu jest potrzebny Twojej firmie. Wyróżnia się wiele rodzajów faktoringu: faktoring odwrotny, faktoring bez regresu czy faktoring z regresem. Wybór odpowiedniego faktoringu jest kluczem do sprawnego zarządzania i rozwoju firmy.

 

Faktoring odwrotny  – czym jest?

 

Faktoring odwrotny, zwany również faktoringiem odwróconym, to jedna z usług finansowych, które zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Faktoring odwrotny to świetne rozwiązanie dla firm, które dokonują zakupu towarów lub usług i nie posiadają zaległości wobec swoich dostawców i podmiotów publiczno-prawnych. Jak działa faktoring odwrotny? Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm finansowania w przypadku tego rodzaju faktoringu, został odwrócony.

 

Faktoring odwrotny to usługa skierowana dla firm, które nie sprzedają towarów lub usług, a dokonują ich zakupu. Po złożeniu zamówienia, dostawca usług lub towarów, wystawia fakturę sprzedaży i dostarcza zakup, a firma korzystająca z faktoringu, przedstawia fakturę do wykupu swojemu faktorowi (firmie realizującej usługi faktoringowe), który płaci dostawcy całość kwoty. Po ustalonym czasie, firma korzystająca z faktoringu odwrotnego, płaci faktorowi kwotę wykupu faktury wraz z odsetkami, dzięki czemu zyskuje dodatkowy czas na zapłatę zobowiązań.

 

Korzyści faktoringu odwrotnego

 

Istnieje szereg korzyści związanych ze stosowaniem faktoringu odwrotnego w swojej firmie. Jedną z nich jest zwiększona zdolność do regulowania zobowiązań finansowych, co jest podstawą płynności finansowej wewnątrz przedsiębiorstwa. Dzięki faktoringowi odwrotnemu, przedsiębiorstwo jest w stanie rozdysponować posiadane środki pieniężne, np. na zapłatę należności względem Urzędu Skarbowego, ZUS czy zapłaty rat leasingowych lub wynagrodzeń swoim pracownikom. Pieniądze, które zostałyby wydane na zakup określonych towarów, mogą zostać rozdysponowane na dowolny cel.

 

Co jeszcze daje faktoring odwrotny? Przyczynia się do kształtowania polityki zakupowej firmy, a także daje możliwość uzyskania rabatów u dostawców dzięki terminowej, lub wcześniejszej zapłacie. Taki stan rzeczy jest szczególnie atrakcyjny w przypadku przedsiębiorstw, które dokonują zakupów towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Spłacając swoje zobowiązania już w momencie zakupu, firma korzystająca z faktoringu odwrotnego staje się bardziej konkurencyjna i buduje wizerunek dobrego płatnika.

 

Co warto wiedzieć o faktoringu odwrotnym?

 

Faktoring odwrotny to zazwyczaj rozwiązanie dla firm, które działają na rynku od jakiegoś czasu. Niektórzy z faktorów współpracują z przedsiębiorstwami, które istnieją od co najmniej 2 lat. Podstawą nawiązania współpracy z faktorem jest wypłacalność przedsiębiorstwa, a także określone limity finansowania (np. powyżej 200 000 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + = 16