Na początek warto wymienić główne argumenty przemawiające za tym, że mieszkanie i praca w Katowicach to doskonały pomysł: najniższa stopa bezrobocia, tanie mieszkania, świetna komunikacja miejska, wysokie zarobki oraz najkrótszy czas spędzany przez kierowców w korkach w skali kraju – do tego można jeszcze dodać bogatą ofertę kulturalną i mnóstwo terenów zielonych. Katowice to młode, bo zaledwie 150-letnie miasto, które od kilku lat rozwija się niezwykle dynamicznie.

 

Atrakcyjny katowicki rynek pracy

 

Przeprowadzka w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia to poważna decyzja, którą najczęściej determinuje praca. Katowice od wielu lat mogą poszczycić się statystykami powiatu znajdującego się w ścisłej czołówce tych z najniższą stopą bezrobocia. Ponadto osoby zatrudnione w Katowicach zarabiają średnio o 600-700 zł więcej niż pracujący w Krakowie czy Wrocławiu.

 

Tanie mieszkania, modernizacje i  tereny zielone

Katowicki rynek nieruchomości określany jest jako przyjazny. Co to oznacza? Oczywiście ceny mieszkań są tu niższe niż w Warszawie, ale warto pamiętać, że jest to również duże miasto, a na rynku wtórnym od lat odnotowuje się wysoką podaż mieszkań. Od kilku lat Katowice przechodzą również szereg bardzo istotnych, szczególnie z punktu widzenia mieszkańców zmian w obszarze rewitalizacji przestrzeni publicznych. Ponadto znajduje się tu naprawdę dużo terenów zielonych, np. Dolina Trzech Stawów, Park Kościuszki oraz Katowicki Park Leśny.  Szacuje się, że obszar zieleni w Katowicach stanowi niemal 40% powierzchni miasta. Na brak miejsc do odpoczynku, spacerów i rekreacji nie można tu narzekać.

Kulturalna aglomeracja

 

Katowice to epicentrum ważnych wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnoeuropejskim, a nawet światowym. Warto wymienić chociażby takie eventy jak: Rawa Blues, Off Festival oraz Tauron Nowa Muzyka. Oprócz muzycznych przedsięwzięć organizowane jest również mnóstwo festiwali teatralnych i filmowych, np. Ars Cameralis, Festiwal Teatrów „A Part”, Katowicki Karnawał Komedii, Art Naif Festiwal, Festiwal Filmów Kultowych, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, Festiwal Teatrów Lalek oraz z zakresu sztuk wizualnych: Street Art Festival i Ars Independent.

 

„Katowice. Dla odmiany” to hasło promujące miasto, miasto, które pracuje na swój wizerunek, miasto młode i niezwykle dynamiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 + = 88