Obecny rząd prowadzi najbardziej prorodzinną politykę społeczną, począwszy do 1989 r. Za jego największe osiągnięcie uważa się program 500+, który pomaga rodzicom pokryć wydatki związane z wychowaniem dzieci. Projekt ten dowodzi, że Prawo i Sprawiedliwość propaguje ideę państwa opiekuńczego. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym, czy obecna polityka społeczna zrujnuje państwowe finanse. Wraz z tym pytaniem rodzi się kolejne – o źródło finansowania tak ambitnych projektów rządu.

Polityka społeczna rządu Prawa i Sprawiedliwości

Już w kampanii wyborczej politycy PiS-u obiecywali zmianę w prowadzeniu dotychczasowej polityki społecznej, o czym można przeczytać m.in. na Salon24. Według ekspertów to właśnie zapowiadane zmiany w polityce społecznej wraz z rozczarowaniem poprzednią ekipą rządzącą, przyczyniły się do sukcesu wyborczego PiS-u. Przez kilkanaście pierwszych miesięcy pracy ekipy rządzącej pod przewodnictwem Beaty Szydło wprowadzono: program 500+ na drugie i kolejne dziecko  (na pierwsze również pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego). Oprócz tego w ramach polityki społecznej obniżono wiek emerytalny, wprowadzono godzinową płacę minimalną, podniesiono poziom najniższych emerytur i podniesiono kwotę wolną od podatku.

Zmiany w polityce społecznej a budżet państwa

Wiele Polaków zadaje sobie pytanie czy prowadzona przez rząd polityka społeczna nie zrujnuje państwowych finansów. Zasadne jest także pytanie o źródło środków na wprowadzone reformy. Nie da się ukryć, że pieniądze przeznaczane na 500+ i inne projekty socjalne rządu, pochodzą od podatników. Dużo mówi się także o ściągalności VAT-u – dane ministerstwa finansów pokazują, że z tego tytułu wpływy z budżetu państwa w 2017 r. wynosiły 157 mld zł. Według doniesień mediów, nieprzychylnych formacji rządzącej, program 500+ finansowany jest z kredytu, jednakże informacje te dementowane są przez polityków formacji rządzącej.

Program 500+ – ile kosztuje?

Program 500+ jest jednym z najbardziej kosztochłonnych projektów społecznych w polskiej polityce po ’89 r. W 2016 r. program ten kosztował polski rząd ok. 17 mld zł i objął ponad 3,8 mln dzieci. W 2017 r. na ten cel zarezerwowano w budżecie państwa ok. 23 mld zł. Szacuje się, że koszty programu 500+ będą z roku na rok coraz wyższe, co może być spowodowane wzrostem urodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

66 − 62 =